Oyun

Nvidia RTX 3090 özellikleri ve fiyatı – Nezaman Çıkacak ?

RTX 3090 Çıkış Tarihi

Yakın zamanda çıkarılması planlan NVIDIA’nın yeni RTX 3000 serisi ekran kartlarına biri daha eklendi. NVIDIA’nın bir önceki RTX 2000 serisi, RTX 2080 ile sonlandırıyordu. NVDIA bu sefer, 24 GB vRAM’e sahip olan Nvidia RTX 3090 ile sürpriz yapacak. Çıkış tarihi ise gelen bilgilere göre 9 Eylül olarak belirlendi. Kullanıcıların karşısına ise 1399 dolar fiyat etiketi ile çıkacak. Yıllar geçtikçe ekran kartları da gelişiyor, Nvidia oyuncuların ilk tercihi olmaya devam edecek gibi gözüküyor. RTX 3090 ile 24 GB lık bellek boyutu ile piyasanın en ekran kartı olacak, amd den bir atak gelirmi bilinmez ama şimdilik ekran kartlarının en iyisi Nvidia gibi duruyor.

Nvidia RTX 3090 Özellikleri         

RTX 3090 ekran kartı amiral gemisi olarak sunulacaktır. 24 GB bellek boyutunda olan bu kart aynı zamanda 384 bit bant genişliğine sahip olacak, 350 W’lık bir güç tüketecek ve çift taraflı 12 GB GDDR6X vRAM’ler ile beraber gelecek. Diğer modeller ile kıyaslandığında RTX 3090, NVLink adı verilen diğerlerinden daha fazla çıkışı yakalayacaktır.

NVIDIA RTX 3090

Nvidia RTX 3090, kartın kendisine bakıldığında büyük bir şekil ve boyuta sahip olmakla beraber, it-çek konfigürasyonunda ön ve arkaya yerleştirilmiş çift eksenel teknolojili fanlara sahiptir. Kartın ö yüzeyinde. PCB’nin üstünde bulunan soğutucu blokları yer almaktadır. Metal çerçeveye kazınmış olan alüminyum çubuk, NVIDIA logosuna sahip olup örtüyü güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

NVIDIA

Aynı alüminyum çubuk kartın arka yüzeyinde de bulunmaktadır. Bu çubuk muhafazayı güçlendirmektedir. Ayrıca yine kartın arka yüzeyinde siyah renkli ve mat bir arka plaka bulunmaktadır. Kartın arka tarafında da GDDR6X bellek olduğundan arka tarafa da bir fan eklemek, iki taraftaki termalleri kontrol altında tutmayı sağlayacaktır.

RTX 3090, gelen bilgilere göre GPU’nun 5248 CUDA çekirdeğinden ya da 82 SM’den oluşan GA102-300-A1 GPU’ya sahip olacaktır. RTX 2080 Ti ile kıyaslandığında çekirdeklerde %20’lik bir artış görünmektedir. TMU/ROP sayıları ve saat hızları gibi detaylar karşılanmamaktadır. Bu açıdan kartın performansı hakkında konuşmak erken olacaktır. Ancak şunu söylebiliriz ki; oyun performansı açısından da ışın izleme performansı açısından da büyük gelişmeler olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu