Otomobil

Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2022 Fosil Yakıtlı Araçlara Veda

Gelişen teknolojiyle beraber hayatımızda birçok yenilik meydana gelir. Hayatımızdaki yenilikler bizim yaşam standardımızı daha yukarı çeker. Yaşadığımız dönemin standartlarından aşağı kalmamak için bu sürecin içerisinde yer almamız gerekir. Geçmiş dönemlerde insanlar at sırtında ulaşım sağlarken günümüzde modern otomobiller, uçak, metro, vapur gibi birçok alternatifi bulabilmektedir. Saydığımız araçlardan otomobiller genel olarak fosil yakıtlarla çalışmakta ve maliyet açısından da oldukça yüksek bir noktadadırlar. Günümüzde fosil yakıtların tükenebileceği göz önüne alınarak benzin, motorin ve LPG kullanılan araçları elektrikli hale getirilerek geleceğe ışık yakılmış durumda. Elektrikli araçlar fosil yakıtlı araçlara göre % 90 daha ekonomik olduğundan ciddi şekilde tasarruf etmemizi sağlayacaktır. Ayrıca Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2022 yılında oldukça düşüktür. Normal fosil yakıtlı kullanacağınız aracın birkaç yıllık yakıt bedeliyle aracınızı elektrikli hale getirebilmeniz mümkündür. Ayrıca gelecek nesiller için karbon salınımı daha az olan elektrikli araçlarla daha temiz bir çevre bırakmak mümkündür.

Elektrikli Araç Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2020

Bir aracın elektrikli araç haline getirilmesi çok zor bir işlem değildir. Elektrikli araç dönüşümü ile araçların yakıt deposu ve motorunu çıkarılarak yerine elektrikli araç gereksinimi olan akü sistemlerini şase arasına yerleştiriliyor. Aracın dengesinin sağlanması için akü sistemi özenli bir şekilde yerleştirilerek çıkarılan parçaların yerine takılanlardan sonra araç ilk halindeki gibi kalarak dengesini kaybetmiyor.

Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti Ne Kadar?

Arabaların günlük kullanımda hayatımızdaki rolü oldukça büyüktür. Ulaşım noktasında en rahat kullanımı bizlere sunmaktadırlar. Ülkemizde yakıt türlerinin tamamının maliyetinin oldukça yüksek olduğunu göz önüne alırsak, araba kullanımının en büyük dezavantajının yakıt olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan fosil yakıt kullanılan bir aracı elektrikli hale getirerek çok daha düşük bir maliyetle araç kullanmak mümkün hale gelmektedir.

Maliyet açısından baktığımızda günümüzde 4000 Euro civarında olan elektrikli araç dönüşüm kitlerinin seri üretim ile birlikte 1000 Euro gibi bir fiyata çekilebileceği düşünülüyor. Bu sayede yaklaşık 10 bin TL gibi bir fiyata araçların elektrikli hale dönüştürülmesi mümkün görünmektedir. Elektrikli hale dönüştürülen hibrit araçlar yaklaşık 100 – 200 km mesafe kat etmektedir. Bu mesafe şehir içi kullanımlar için ideal bir mesafe olarak görünmektedir. Daha az yakıt tüketerek araçlarını ekonomik şekilde kullanmak isteyen tüketiciler bu yöntemi tercih etmeye başladı.

Elektrikli Araç Dönüşümü Çevreye Destek Oluyor

BMW i3 all-electric concept car

 Çevre ve ekonomi dostu elektrikli araçlar bu gidişle fosil yakıtlı araçların yerini tamamen alacağa benziyor. Ülkemizde ve dünyada elektrikli araçlara verilen değer giderek artmaya devam ediyor ve çoğu marka artık elektrikli modellere yönelerek araçlarını alıcıların beğenisine sunuyor. Sıfır araç alamam diyenler de uygun maliyetle aracını hibrit araca dönüştürebiliyor. Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2022 yılında ortalama 10.000 $ ve 50.000 $ olarak değişmektedir.

Ülkemizdeki Döviz kurlarındaki değişikliklerden dolayı maliyetlerde değişiklik oluştu. İkince el piyasasındaki astronomik artışlar ve dönüşüm için gerekli olan parçalar döviz ile ülkemize giriş yaptığı için kesin maliyeti hesaplamak imkansız, sanayiye gidip fiyat almak daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. 2005 model 2000 motor chowrolet Evanda aracımı elektrikli yapmak istiyorum maliyetinin nekadar olacağı hakkında bilgi verirseniz memnun olurum.Bataryali şekilde dönüşüm yaptırmak istiyorum

  1. Merhaba, 10.000 ile 100.000 (kesin olmamakla beraber) maliyeti olacaktır. Ülkemizde ikince araç fiyatlarında astronomik değişimler oldu, çoğu parça dolar ve euro kuruna endeksli olduğu için fiyatlarda aşırı değişiklikler meydana geldi. Kesin bilgi için Sanayideki Ustalardan bilgi alabilirsiniz.

   1. Ne kadar süre içerisinde dönüşüm sağlanıyor ve dizel motorlu bir aracı elektrik li araca çevirmek yasalmi. Teşekkür ederim

    1. Bununla ilgili bulunduğunuz şehirdeki sanayiden daha net bilgi alabilirsiniz.

 2. Merhaba 2008model fiat linea aracımı elektrikliye dönüştürmek istiyorum şuan güncel olarak maliyet $ bazında nedir şehir olarak istanbuldayım ama uygulama yapacağınız şehir farklı ise maliyet hesabı verirseniz yaptırmak için o sehirede gelebilirim. Ayrıca bu dönüşüm için araç marka ve modeli ile ilgili sinir Var mi ve daha çok aku koyarak mesafeyi uzatabilir miyiz ayrıca bunla ilgili ilave vergi veya bandrol masrafı var mı? Aracım elektrikli olunca vergi olarak mevcut daki vergi sistemimden muaf oluyor muyum

  1. Merhaba,

   Biz sadece temel bilgiler paylaştık, araçları biz elektrikli hale getirmiyoruz. Bunu sizlere en yakın sanayi sitesinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 3. merhaba araç donuşumu yaptıktan sonra muayeneden sorunsuz gecıyor mu?

 4. YAKITLI ARAÇLARI LPGLİ ARAÇLAR GİBİ ELEKTİRİĞE DÖNÜŞTÜRME KİTİ VAR MI, ÜRETİMİ BAŞLADIMI MI? HANGİ FİRMALAR YAPIYOR BİLGİNİZ VAR MI?

 5. İlgili yönetmelikte yer alan aşağıdaki madde nedeniyle münferit olarak araç dönüşümü yapamıyorsunuz, yapacaksanız araç üreticisinden onay almanız lazım, araç üreticisi zaten kenndisi elektirikli araç yapıyorsa onayı vermeyebilir.

  ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK’de yer alan Madde 11-2 Motorlu araçların sadece elektrikli, hibrit elektrikli ve hibrit motorlu araca dönüştürülmesinde orijinal temel aracın imalatçısı hariç, münferit tadilat yapılamaz. Temel aracın imalatçısı sadece kendi imal ettiği araçların münferit tadilatını yapabilir. Münferit tadilat durumunda da, Ek IV ve Ek XI’de belirtilen ilgili maddelerin hükümleri uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu