Otomobil

Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2020 Fosil Yakıtlı Araçlara Veda

Gelişen teknolojiyle beraber hayatımızda birçok yenilik meydana gelir. Hayatımızdaki yenilikler bizim yaşam standardımızı daha yukarı çeker. Yaşadığımız dönemin standartlarından aşağı kalmamak için bu sürecin içerisinde yer almamız gerekir. Geçmiş dönemlerde insanlar at sırtında ulaşım sağlarken günümüzde modern otomobiller, uçak, metro, vapur gibi birçok alternatifi bulabilmektedir. Saydığımız araçlardan otomobiller genel olarak fosil yakıtlarla çalışmakta ve maliyet açısından da oldukça yüksek bir noktadadırlar. Günümüzde fosil yakıtların tükenebileceği göz önüne alınarak benzin, motorin ve LPG kullanılan araçları elektrikli hale getirilerek geleceğe ışık yakılmış durumda. Elektrikli araçlar fosil yakıtlı araçlara göre % 90 daha ekonomik olduğundan ciddi şekilde tasarruf etmemizi sağlayacaktır. Ayrıca Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2020 yılında oldukça düşüktür. Normal fosil yakıtlı kullanacağınız aracın birkaç yıllık yakıt bedeliyle aracınızı elektrikli hale getirebilmeniz mümkündür. Ayrıca gelecek nesiller için karbon salınımı daha az olan elektrikli araçlarla daha temiz bir çevre bırakmak mümkündür.

Elektrikli Araç Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2020

Bir aracın elektrikli araç haline getirilmesi çok zor bir işlem değildir. Elektrikli araç dönüşümü ile araçların yakıt deposu ve motorunu çıkarılarak yerine elektrikli araç gereksinimi olan akü sistemlerini şase arasına yerleştiriliyor. Aracın dengesinin sağlanması için akü sistemi özenli bir şekilde yerleştirilerek çıkarılan parçaların yerine takılanlardan sonra araç ilk halindeki gibi kalarak dengesini kaybetmiyor.

Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti Ne Kadar?

Arabaların günlük kullanımda hayatımızdaki rolü oldukça büyüktür. Ulaşım noktasında en rahat kullanımı bizlere sunmaktadırlar. Ülkemizde yakıt türlerinin tamamının maliyetinin oldukça yüksek olduğunu göz önüne alırsak, araba kullanımının en büyük dezavantajının yakıt olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan fosil yakıt kullanılan bir aracı elektrikli hale getirerek çok daha düşük bir maliyetle araç kullanmak mümkün hale gelmektedir.

Maliyet açısından baktığımızda günümüzde 4000 Euro civarında olan elektrikli araç dönüşüm kitlerinin seri üretim ile birlikte 1000 Euro gibi bir fiyata çekilebileceği düşünülüyor. Bu sayede yaklaşık 10 bin TL gibi bir fiyata araçların elektrikli hale dönüştürülmesi mümkün görünmektedir. Elektrikli hale dönüştürülen hibrit araçlar yaklaşık 100 – 200 km mesafe kat etmektedir. Bu mesafe şehir içi kullanımlar için ideal bir mesafe olarak görünmektedir. Daha az yakıt tüketerek araçlarını ekonomik şekilde kullanmak isteyen tüketiciler bu yöntemi tercih etmeye başladı.

Elektrikli Araç Dönüşümü Çevreye Destek Oluyor

BMW i3 all-electric concept car

 Çevre ve ekonomi dostu elektrikli araçlar bu gidişle fosil yakıtlı araçların yerini tamamen alacağa benziyor. Ülkemizde ve dünyada elektrikli araçlara verilen değer giderek artmaya devam ediyor ve çoğu marka artık elektrikli modellere yönelerek araçlarını alıcıların beğenisine sunuyor. Sıfır araç alamam diyenler de uygun maliyetle aracını hibrit araca dönüştürebiliyor. Elektrikli Araç Dönüşüm Maliyeti 2020 yılında ortalama 10.000 TL ve 50.000 TL olarak değişmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı