Otomobil

Elektrikli araba alınır mı ? Avantajları ve Dezavantajları

Araba piyasası her geçen gün değişikliğe uğruyor. Artık markaların yeni modellerinden ziyade benzin, dizel arabalarla birlikte elektrikli arabaları da konuşur hale geldik. Her ne kadar 1950’lerden sonra konuşmaya başlasak da pek bir yankı uyandıramayan elektrikli arabalar günümüzde ön plana çıkmaya başladı. 2000’li yıllarla birlikte büyük bir yankı uyandıran elektrikli arabalar pek çok soru işaretiyle birlikte küresel çapta kullanılmaya devam ediliyor. Otomobil severlerin bugün geldiğimiz noktada en çok “ Elektrikli araba alınır mı ? ” sorusu sorduğunu görüyoruz. Biz de bugünkü yazımızda sizlere elektrikli arabaların avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sağlayarak kararınızı doğru bir şekilde vermenize yardımcı olmak istedik.

Elektrikli araba alınır mı ? Mantıklı Mı?

Dizel ve benzinle çalışan arabalarda olduğu gibi günümüzde adından sıkça söz ettiren elektrikli arabaların hem olumlu, hem de olumsuz yanları bulunmaktadır. Sizlere aşağıda sıraladığımız bu özelliklere dikkat ederek elektrikli araba almanın mantıklı olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?

  • Elektrikli arabalar adından da anlaşıldığı gibi petrol kullanımını azaltan ve yolda petrol istasyonu arama zorunluluğunu ortadan kaldıracak bariz bir avantaja sahiptir.
  • Elektrikle çalışan bu araçlar çevrecileri sevindiren bir özelliğe sahiptir. Araçlarla yolculuk yapılırken doğaya petrol salınımı verilmeyeceğinden dolayı çevre dostu yakıt türüne sahiptir, diyebiliriz.
  • En bariz ve araba kullanıcılarını en çok sevindiren avantajı ekonomik olmasıdır. Petrol fiyatlarıyla bu araçlarda kullanılan yakıt fiyatlarına baktığımızda elektrikli araçların kullanıcısının cebini yakmadığını söyleyebiliriz. Petrol fiyatları her geçen gün artış gösterdiğinden dolayı ekonomik kaygılarla araç alan kişilerin tercih etmesi gereken elektrikli arabalar olmalıdır.
  • Petrollü araçlarda eğer yakıtınız biterse yolda kalırsınız ve petrol istasyonu bulmak zorunda kalırsınız. Ancak elektrikli arabanızın yakıtı biterse hemen şarj edebilirsiniz. Böylece hem zamandan, hem de bütçeden tasarruf etmiş olursunuz.
  • Emisyonsuz araç olma özelliğine sahip olan elektrikli arabalar karbondioksit gibi zararlı gazları çevreye vermediklerinden dolayı kötü kokuların toplumu etkilemesine izin vermezler.

Elektrikli Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

  • Elektrikli arabalar hakkında yapılan araştırmalar ve oluşturulan alt yapı çalışmaları 2000’li yıllardan beri devam etse de henüz bu çalışmaların tamamlandığını söyleyemeyiz.
  • Petrol istasyonlarının sıklığı ile elektrikli şarj istasyonlarının sıklığı arasında bir kıyaslama yapacak olursak elektrikli şarj istasyonları hala sınıfta kalmaktadır.
  • Her ne kadar bu araçların yakıtları petrole göre ekonomik olsa bile elektrikli araçları satın almak oldukça zorlayıcıdır.
  • Özellikle hızınızı bir anda ivmelendirmek isterseniz elektrikli arabalarda bu durum dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Elektrikli araba alınır mı sorusuna yanıtlamaya çalıştık, aklınıza takılanları yorum yaparak sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu