Teknoloji Haber

Elon Musk İnternet Starlink Projesi Nedir? Türkiye’de Olacak Mı?

Elon Musk ‘ın internet projesi olan Starlink, kendisinin CEO’su olduğu özel uzay şirketi SpaceX’ in yüksek hızlı internet bağlantısı sağlamak için geliştirdiği bir uydu üzerinden internet projesidir. Starlink projesinin genel olarak amacı Dünya’nın etrafını 12 bin adet uydu ile sararak tüm dünyaya bu interneti sağlamaya çalışmaktır. Projenin bu kadar çok uyduyu ile Dünya’nın etrafını saracak olması amatör gökyüzü gözlemcileri ve gökbilimcileri kızdırıyor.

SpaceX’in internet projesi Ocak 2015’ de açıklandı. İlk açıklandığında herhangi bir isim verilmemiş olsa da Elon Musk Dünya yörüngesine yaklaşık 4 bin adet uydu yerleştirmek için uluslararası bilim insanlarına belgeler sunduğunu söyledi. Musk bu projeyi açıklarken yaptığı sunumda şu cümleler yer aldı. Gerçekten uzun vadeye bakacak olursak, uzayda interneti baştan inşa etmek gibi bir şeyden bahsediyoruz. SpaceX bu projenin ilk 2 test uydusu olan TinTinA ve TinTinB’ yi 2018 yılında Dünya yörüngesine yerleştirdi. 24 Mayıs 2019 tarihinde Falcon 9 roketiyle ilk 60 uydu uzaya gönderilerek proje resmen başlamıştır. 25 Kasım 2020 tarihinde açıklanan rakam ise 955 Starlink uydusunun yörüngeye yerleştirildiği oldu.

Starlink İçin Kullanılacak Modem

24 Kasım 2020’de Elon Musk’ ın internet projesi Starlink güvenilirlik mühendisi Kate Tice yaptığı açıklamada Starlink’ in kapsama alanının ocak aynının sonu veya Şubat 2021’de genişleyeceğini bildirdi. Aynı zamanda 2021’in ilk çeyreğinde Güney Amerika’daki insanların Starlink’ e başvurabilmeleri bekleniyor.


Elon Musk internet Starlink henüz beta sürümü olsa bile internet hızının 50 ila 150 MB/s download ve 50 ila 100 MB/s upload 20 – 40 ms Ping (Gecikme) olabileceğini ve bu erken erişimin aylık 99 dolar olacağını açıklamıştı. Bu erken erişim sürümünü satın alan bir müşterinin yaptığı test ise Elon Musk’ ın öngördüğü hızdan fazla. Müşterinin 1 Kasım 2020 tarihinde yaptığı test ile internet hızının şu anda bile 160 MB/s olduğu gözüküyor. Bu test ile birlikte Starlink henüz test aşamasında Amerika’nın yüzde 95’inden daha hızlı bir bağlantı sağlıyor.

Elon Musk internet starlink

Sentez Medya ortaklarından Satcom Vision’un düzenlediği Digital etkinliğinde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, burada önemli açıklamalarda bulundu. Elon Musk’ın Starlink projesini yakından takip ettiklerini bildiren Sayan, projeyi yakından izlediklerini de iletti. Aynı zamanda uzay ve uydu alanında yapılacak iş birlikleri için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Son olarak Elon Musk’ın verdiği bir röportajda Avrupa ülkelerinin Starlink hizmeti için kararı kendilerinin vereceğini iletti. Starlink’in Avrupa’ya ne zaman sağlanacağı ise en geç önümüzdeki mart ayı olabileceğini açıkladı. Fakat daha henüz Starlink’in Türkiye’ye sağlanacağı tarih henüz belli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu