Teknoloji Haber

Apple iPhone SE 2020 İnceleme, iPhone SE 2 Fiyatı

En önemli teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Apple, akıllı telefon dünyasında dengeleri değiştirmeye devam ediyor. İlk iPhone SE modeli ile harika bir başarı elde eden teknoloji devi, 4 yıl aradan sonra bu kez yeni bir Apple iPhone SE 2020 modeli ile kullanıcıların karşısına çıktı. İkinci nesil iPhone SE, küçük bir akıllı telefon isteyenlerin 4 yıldır dört gözle beklediği bir modeldi. Kullanıcıları daha fazla bekletmek istemeyen Apple, geçtiğimiz Mart ayında dünya gündemine damga vuran yeni iPhone SE’yi tanıttı.

Apple iPhone SE 2020 İnceleme

İlk olarak 2019’un son aylarında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisine alan COVID-19 salgın hastalığının devam etmesi nedeniyle bayramlar evde geçirilirken dünyanın birçok ülkesinde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Dünya genelinde vaka sayısı 5 milyonu geçerken 2 milyondan fazla kişi iyileşti, 350 bine yakın kişi ise vefat etti etti, salgın hastalıkla mücadelenin sürdüğü bu dönemde akıllı telefon dünyasında da birçok farklılık yaşandı. Markalar yeni akıllı telefonlarını internetten duyururken hem sosyal mesafe kurallarına uydu hem de ticari faaliyetlerini sürdürme şansı buldu. Bu tanıtım etkinliklerini düzenleyen şirketlerden bir tanesi de Apple oldu.

Apple iPhone SE 2020

Yeni iPhone SE 2 Teknik Özellikleri

Akıllı telefonların ekran boyutlarının 6 inçi aştığı günümüzde küçük boyutlu bir telefon arayışı içerisinde olan kullanıcıların karşısına pek fazla model seçeneği sunulmuyordu. Apple kullanıcılarının bu yöndeki taleplerini değerlendiren ve pazardaki bu ihtiyaca en uygun çözümü üretmek isteyen Apple, iPhone SE 2020 modelini kullanıcılarla buluşturdu. Yalnızca 4.7 inç büyüklüğündeki iPhone SE, HD çözünürlüğe ve 625 nit parlaklığa sahip bir ekran ile tanıtıldı.

Yeni Nesil iPhone ların Özellikleri Eklendi

iPhone 8 modelinin kasasını kullanan iPhone SE 2020 , Apple’ın iPhone 11 serisi cihazlarında kullandığı yüksek performanslı donanım özellikleri ile birleştirildi. Apple’ın mobil cihazlarda kullandığı en yeni işlemcisi A13 Bionic’e sahip cihazın RAM miktarı ise henüz açıklanmadı. HD çözünürlüğe sahip küçük ekranı ile iPhone 11 serisi cihazlardan bile hızlı çalışan SE Apple’ın yalnızca en uygun fiyatlı akıllı telefonu olarak kalmadı aynı zamanda en güçlü akılı telefonlarından da bir tanesi haline geldi.

Kamera tarafında da yine iPhone 11 serisi cihazlar ile aynı kamerayı kullanan iPhone SE, arka tarafta f/1,8 diyafram açıklığına sahip 12 MP çözünürlüğünde kameraya ev sahipliği yaparken ön tarafta ise f/2,2 diyafram açıklığına sahip 7 MP’lik kamera kullanıldı. Arka ve önde tek kamera kurulumu ile gelen telefonda uygun fiyatlı bir model olması nedeniyle portre modu gibi özellikler için ikinci kamera bulunmazken bu özelliklerin yazılım desteği ile kullanılması sağlandı. Beyaz, siyah ve kırmızı olma üzere üç farklı renk seçeneği ile sunulan cihazın depolama seçenekleri ise 64, 128 ve 256 GB oldu. Kırmızı rengi tercih eden kullanıcılar aynı zamanda COVID-19 salgını ile mücadeleye katkıda bulunurken iPhone SE modelleri geçtiğimiz ay satışa sunuldu. İlk olarak ABD’de dağıtılmaya başlanan telefon Türkiye’de henüz kullanıcılara sunulmazken yakın tarihte satışların başlaması bekleniyor.

Apple iPhone SE

2020 iPhone SE Fiyatı ile Marka Tarihinde Bir İlk Oldu

Bugüne kadar üst seviye akıllı telefonalar ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple, kullanıcılarının yüksek fiyat etiketlerine alışmasını sağlamıştı. Son yıllarda Çin’li akıllı telefon üreticilerinin pazara dahil olması ile birlikte sektördeki rekabet yalnızca performans ile sınırlı kalmayarak tasarım ve fiyat etkenlerinin de ortaya çıkmasını sağladı. İnce çerçeveli, yüksek performanslı ve uygun fiyatlı akıllı telefonların hayatımıza girmesini sağlayan Çin’li üreticiler, tüketicilerin ne istediğini iyi analiz etmiş ve buna uygun cihazları kullanıcılar ile buluşturmayı başarmıştı.

Son dönemde Çin’li üreticilerin uygun fiyatlı modelleriyle baş edemeyen Apple, akıllı telefon dünyasında pazar payının küçülmesine ve satışlarının azalmasına şahit oldu. Bu durumu değiştirmek isteyen teknoloji devi, 4 yılın sonunda kullanıcıların merakla beklediği yeni iPhone SE modelini duyurdu. Yeni iPhone SE 2020 yüksek donanım özelliklerine sahip küçük boyutlu bir cihaz olmanın yanı sıra aynı zamanda Apple’ın en uygun fiyatlı modeli olma unvanına da sahip oldu. Amerika’da 399 dolardan satışa çıkması beklenen cihazın Türkiye fiyatı ise 5299 TL olarak açıklandı. iPhone SE’nin 64 GB depolamaya sahip sürümü 5299 TL’den satışa sunulurken 256 GB’lık tepe sürümünün fiyatı ise 6599 TL olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu