Teknoloji Haber

Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır ? Gmail ile Telefon Yedekleme

Google’ın bir hizmeti olan Gmail isimli mail servisi android işletim sistemli cihazlarda olmazsa olmaz bir servistir. İşletim sisteminin kurulumu aşamasında, birçok uygulamanın bulunduğu Play Store’dan uygulama indirme aşamasında kullanılması zorunlu nitelikte bir servistir. Gmail Yedekleme mail hizmetinin içinde yer almaktadır. Fotoğraflarınızın rehberinizin ve bütün telefonunuzun yedeğini alabilirsiniz.

Android işletim sistemi hayatımıza girmeden önce tercih edilen diğer mail servisleri Gmail’in belki de bir zorunluluk üzerine hayatımıza girmesinden sonra etkisini yitirmiştir. Bunun yaşanmasının en önemli nedeni Gmail servisinin Google hizmetleri ve uygulamaları ile entegre bir şekilde çalışması ve tüm verilerinizi farklı cihazlarınızdan da kontrol edebilme imkanı sunmasıdır.

Günlük yaşantınız, eğitim hayatınız veya iş yaşantınız için son derece önemi olan bu servis, içerisinde çok önemli maillerinizi bulundurduğu için mutlaka belli periyotlarla yedekleme işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Gmail Yedekleme

Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle Google hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. www.myaccount.google.com adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra mobil cihazlar için üst kısımda, web cihazları için sol kısımda yer alan “Veri ve Kişiselleştirme” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfanın alt kısımlarına doğru ilerleyiniz ve “Verilerinizi indirin, silin veya verileriniz için bir plan oluşturun” isimli kategoriyi bulunuz. Bu kategorisi içerisindeki “Verilerinizi indirin” seçeneğine tıklayınız.
 • Google Paket Servisi hizmetinin bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfa içerisinde gmail hesabınızın bağlantılı olabileceği tüm Google hizmetleri listelenecektir. Bu hizmetlerinin tümü otomatik olarak işaretli olacaktır. Eğer dilerseniz tümünün verilerini indirebilirsiniz.
 • Eğer sadece gmail yedekleme yapmak istiyorsanız, açılan sayfanın ilk sıralarında yer alan “Tüm seçimleri iptal et” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından sayfayı aşağıya doğru çekiniz. “Posta” isminde, gmail simgesinin bulunduğu bir seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğin yanındaki kutucuğa tıklayarak seçiminizi yapınız.
 • Kutucuğu işaretledikten sonra, Posta seçeneğinin altında bulunan “MBOX biçimi” ve “Tüm posta verileri dâhildir” seçenekleri mavi renge dönerek aktif olacaktır.
 • Yedekleyeceğiniz maillerinizin detaylı seçimini yapmak için “Tüm posta verileri dâhildir” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından “Posta’daki tüm mesajları dahil et” seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırınız. Ardından alt taraftaki seçenekler aktif olacaktır. Bu seçenekler içerisinden yedekleme işleminde yer almasını istediklerinizi seçiniz ve “Tamam” butonuna tıklayınız.
 • Yedeklenmek istenen hizmetler ve seçenekler tercih edildikten sonra sayfayı aşağıya çekiniz ve “Sonraki adım” butonuna tıklayınız.
 • Açılan sayfadan yedeklemeleri nasıl teslim almak istediğinizi “Teslim yöntemi” seçeneği altından seçiniz. Sıklıkla tercih edilen yöntem “indirme bağlantısını e-postayla gönder” yöntemidir.
 • Yine aynı sayfa üzerinden yedeklemenin hangi sürelerde yapılacağını, yedekleme dosyasının türünü ve boyutunu seçebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından “Dışa aktarma oluştur” butonuna tıklayarak yedekleme işlemini başlatabilirsiniz.
gmail güvenlik

Gmail Yedekleme Güvenli mi?

Gmail yedekleme hizmetinin güvenliği, kullanıcının Google hesabının güvenliği ile doğru orantılıdır. Hesabının güvenli olmasını isteyen kullanıcı öncelikle hesabına güçlü bir parola oluşturmalıdır. Ardından hesabıyla ilgili tüm kişisel bilgileri doğru doldurmalı, iletişim için ek bir mail hesabı ve telefon numarası eklemelidir. Bu işlemler bir gmail hesabı oluştururken mutlaka uyulması gereken adımlardandır.

Bir gmail hesabının güvenliğini en üst düzeye çıkartmak için ise “oturum açmak için telefonunuzu kullanın” özelliğinin kullanılması gerekmektedir. Bu özellik sayesinde hesabınıza erişim sağlandığında veya hesabınızda bir işlem yapıldığında cep telefonunuza bir bildirim gelmesi ve sizden onay alınması gerekmektedir. Bir diğer önemli özellik ise “2 Adımlı Doğrulama” özelliğidir. Bu özellik sayesinde hesabınıza giriş yaparken uygulanması gerek güvenlik adımları artırılacak ve kötü niyetli kullanıcıların hesabınıza kolaylıkla erişim sağlayabilmesi engellenmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu