Teknoloji Haber

WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma Android – iPhone

WhatsApp, en fazla kullanılan sohbet uygulamalarından biridir. Kullanıcılara mesaj gönderme hizmeti sunmasının yanı sıra fotoğraf, video, konum ve doküman gönderme hizmeti de sunmaktadır. Gönderilen bu ögelerin güvenliğinin en üst düzeyde sağlanabiliyor olması son derece önemlidir. Uygulamanın bu konuda son derece hassas davranıyor olması kullanıcıları memnun ederken, ögelerin güvenliğini artırmak için her geçen gün yeni bir özellik daha gelmektedir. Günümüz de gizliliğin önemi haliyle arttı ve WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma özelliği getirildi.

Yakın zamanda bir güncelleme ile birlikte gelen WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma özelliği kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ve ilgi ile karşılanmıştır. Bu özellik sayesinde cep telefonunuzu kullanan diğer kişilerin uygulama üzerindeki sohbetlerinize erişimini engellemeniz mümkün olmaktadır.

WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma

WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma

  • Öncelikle cep telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açınız.
  • Uygulamanın sağ üst kısmındaki üç noktaya tıklayınız, ardından açılan menüden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından açılan sayfadan “Hesap” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından açılan sayfadan “Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan sayfanın en alt kısmında bulunan “Parmak İzi Kilidi” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfadan “Parmak iziyle aç” seçeneğini aktif duruma getiriniz.
  • Eğer cihazınız parmak izi özelliğine sahip ise karşınıza “Parmak izini onayla” şeklinde bir uyarını çıkacaktır, buradan parmak izinizi taratınız.
  • Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, otomatik olarak kilitlenme özelliğinin kaç dakika olmasını istediğinizi seçmeniz gerekecektir.
  • Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra WhatsApp parmak izi kilidi özelliğini kullanabilirsiniz.
WhatsApp Parmak izi Kilidi

WhatsApp Parmak izi Kilidinin Faydaları Nelerdir?

WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma özelliği, öncelikli olarak sohbetinize başka kişiler tarafından erişim sağlanmasını ve bunun sonucunda mesaj, fotoğraf, video gibi özel bilgilerinizi korumayı amaçlamaktadır. Cep telefonlarında birçok dahili ve harici güvenlik uygulamaları bulunmasına rağmen, bu uygulamalar bazı durumlarda devre dışı bırakılabilmektedir. Bu durum kullanıcıların büyük mağduriyetler yaşamasına sebep olmaktadır. Fakat uygulamanın kendi içerisinde bulunan bir güvenlik önlemine sahip olması yaşanan aksaklıkları bir nebze de olsa azaltmaktadır. Bu sebeple bu özellik, kullanıcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılanmıştır.

Kullanım kolaylığı açısından faydalarını inceleyecek olursak, parmak izi sensörünüzün de kalitesine bağlı olmak kaydıyla oldukça hızlı bir giriş işlemi sağlamaktadır. Aynı zamanda whatsapp parmak izi kilidi ile giriş yaptıktan ne kadar süre sonra yeniden parmak izi isteyeceğini belirleyebilme özelliği son derece önemli bir özelliktir. Kullanıcılar bazı durumlarda sürekli olarak uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalabilmektedir, böyle bir durumda ise sürekli parmak izi okutarak WhatsApp’a giriş yapmak can sıkıcı olabilmektedir. Böyle durumlar için “Anında, 1 dakika sonra, 30 dakika sonra” gibi seçenekler sunarak, parmak izi kilidinin aktif edilmesi konusundaki süre ile ilgili tercihi size bırakmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu