Teknoloji Haber

Hes kodu nasıl alınır, Sms ile hes kodu alma işlemleri nasıl yapılır

Tüm dünyada hızla yayılan Covid-19 virüsü, ülke yönetimlerinin virüsün etkisini azaltmak ve kontrolünü sağlamak amacıyla bazı tedbirler almasına sebep olmuştur. Hes kodu nasıl alınır ve bu kod ne işe yaradığına geçmeden önce, Alınan tedbirler tüm vatandaşlar arasında sosyal izolasyonu sağlarken, bir yandan da vaka tanısı konmuş hastaların kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.


Virüsün yayılma riskinin en yüksek seviyede olduğu sosyal ortamlarla ilgili alınan tedbirler son derece önemlidir. Ülkemizde de 10 Mart 2020 tarihi ile birlikte yayılmaya başlayan virüs, Sağlık Bakanlığı tarafından bazı önemli tedbirlerin alınmasına sebep olmuştur. Bu tedbirlerin en önemlisi vatandaşların şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi tutulmasıdır.


Ülkemizde 1 Haziran 2020 tarihinde normalleşme sürecine giriş ile birlikte seyahat kısıtlamaları kaldırılmış, seyahat kısıtlamaları yerine bazı kurallar getirilmiştir. Bu kuralların en önemlisi HES Kodu ile seyahat etmektir. HES Kodu, vatandaşların sağlık durumları ile ilgili bilgilerin yer aldığı, vaka tanısı konmuş kişilerin sosyal yaşamlarının kontrolünün sağlandığı “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden alınabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama, kullanıcının sağlık durumu ile ilgili düşüncesini bir anket yoluyla bildirmesini, maske talep edebilmesini, virüs ile ilgili güncel istatistikleri görebilmesini sağlamasının yanında seyahat için gerekli olan HES Kodunu alabilmesini de sağlamaktadır.

Hes kodu nasıl alınır

HES Kodu Ne İşe Yarar?


Hes kodu nasıl alınır , normalleşme süreci ile birlikte yeniden başlayan şehirlerarası seyahatlerdeki güvenliği, virüs bulaştırma riskini minimuma indirmek amacıyla kullanılmaktadır. Seyahat etmek isteyen kişinin, sağlık durumu ile ilgili bilgileri ilgili seyahat firmasına bildirmesini sağlamaktadır. Bilet alımı esnasında zorunlu olarak talep edilen bu kod, hastalık tanısı konmuş veya hastalık tanısı konmuş kişilerle yakın temasta bulunmuş kişilerin seyahat etmesine engel olmaktadır.

HES Kodu Kullanımının Zorunlu Olduğu Durumlar Nelerdir?


HES Kodu, şehirlerarası seyahatler için kullanılması zorunlu olan bir koddur. Bu kod, sosyal etkileşimin en fazla olduğu, şehirlerarası toplu taşıma araçlarında kullanılmak zorundadır. Uçak, tren, otobüs gibi sosyal mesafenin en düşük düzeyde olduğu seyahat araçlarında zorunluyken, özel araçlarla seyahatte zorunlu değildir. Böyle bir ayrımın yapılmasının en önemli nedeni ise özel araçlarda kişilerin genellikle aile bireyleri ile seyahat etmesi ya da seyahat ettikleri kişileri yakinen tanımaları ve sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmalarıdır.

HES kodu nasıl alınır ?


Hes kodu nasıl alınır , şuan güncel olarak 3 farklı yöntem bulunmaktadır. İlerleyen süreçlerde Sağlık Bakanlığı tarafından getirilebilecek yeniliklere göre bu yöntem sayısı farklılık gösterebilir.

Hes kodu nasıl alınır

Hes kodu almak için Birinci Yöntem

Akıllı cep telefonları üzerinden “Hayat Eve Sığar” uygulamasıyla kod alınmasıdır. Bu yöntem için uygulanması gereken adımlar sırasıyla aşağıda anlatılmıştır.
İlk olarak cep telefonunuzun uygulama mağazasına giriniz. Arama kısmından “Hayat Eve Sığar” uygulamasını aratınız ve telefonunuza yükleyiniz.
Ardından uygulamaya giriş yapınız. Giriş esnasında bir doğrulama işlemi yapmanız gerekecektir. Doğrulama işlemini cep telefonu numaranızı yazarak, ardından SMS olarak gelen doğrulama kodunu girerek yapabilirsiniz.
Doğrulama işleminin ardından uygulama, cep telefonunuzda bazı işlemleri yapabilmek için sizden izin(konum erişimi, bluetooth, arka planda çalışma) isteyecektir. İstenen tüm izinlere onay vermelisiniz.


Daha sonra, kim olduğunuzun tespit edilebilmesi için bazı kişisel bilgileriniz sorulacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen güvenli bir uygulama olduğu için bilgilerinizi rahatlıkla girebilirsiniz.
Tüm bu işlemlerin ardından uygulamanın ana ekranına erişim sağlayacaksınız. Ekranda gördüğünüz “HES Kodu İşlemleri” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından “Yeni Kod Ekle” seçeneğine tıklayarak HES Kodunuzu oluşturabilirsiniz.
Alacağınız HES Kodunun hangi tarihe kadar geçerli olması gerektiğini seçebilir, aldığınız koda bir isim verebilirsin. Dilerseniz aynı menü üzerinden çocuklarınız için de HES Kodu alabilirsiniz.
Aynı zamanda girmiş olduğunuz bu sayfa üzerinden sizinle paylaşılan HES Kodlarını sorgulayabilir, kişinin riskli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hes kodu almak için ikinci Yöntem

E-devlet sistemi üzerinden kod alınmasıdır. Bu yöntem için uygulanması gereken adımlar sırasıyla aşağıda anlatılmıştır. (Bu yöntemi kullanabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.)
Öncelikle E-devlet platformuna giriniz. İnternet tarayıcınız üzerinden ya da E-devlet mobil uygulaması üzerinden giriş yapabilirsiniz.
Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “HES Kodu Üretme ve Listeleme” yazarak arama yapmalısınız. Açılan sayfanın alt kısmında yer alan “YENİ HES KODU” butonuna tıklayınız.
Ardından size sorulan sorulara uygun yanıtları veriniz. Yanıtlar verildikten hemen sonra HES Kodunuz oluşturulacaktır. Dilerseniz verilen HES kodunu yine aynı sayfa üzerinden silebilir veya değişiklik yapabilirsiniz.

Hes kodu almak için ikinci Yöntem

SMS yoluyla kod alınmasıdır. Bu yöntem tüm cep telefonları üzerinden uygulanabilmektedir. Bu yöntem için uygulanması gereken adımlar sırasıyla aşağıda anlatılmıştır.
Cep telefonunuzu Mesaj Yaz menüsüne giriniz.
Mesaj kısmına HES yaz, TC Kimlik Numaranı yaz, TC Kimlik Seri Numaranın son dört hanesini yaz, alacağın kodun ne kadar süre aktif olmasını istediğini yaz, 2023’e SMS olarak gönder. Yazdığınız her bilgi arasına mutlaka boşluk koymalısınız.
Örnek bir SMS: HES 11223344556 8899 30 yaz 2023’e gönder.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hes kodu nekadar süre geçerli oluyor ? hes kodunu mesaj atarak alamadım ben hata verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu