Teknoloji Haber

GitHub Student Developer Pack Nedir Nasıl Kullanılır

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hizmetlerin geliştirilmesi için yazılımcılara, yazılımcılar ise birbirleri ile daha rahat çalışabilmek için yeni çözümlere ihtiyaç duyuyor. Google, Apple ve Microsoft gibi devasa şirketlerin yanı sıra orta-büyük ölçekli kurumsal şirketlerin yazılımcıları da detaylı projelerde birbirleri ile koordineli çalışmada sorunlar yaşıyor. Yazılımcıların aynı anda senkronize bir şekilde proje geliştirmelerini sağlamak için geliştirilen GitHub sistemi ise tüm bu sorunlara çare olmayı hedefliyor. Tüm bunların yanı sıra bir de genç yazılımıcları desteklemek amacıyla hazırlanan GitHub Student Developer Pack bulunuyor. Bu yazımızda Github Student Developer Pack nedir açıklıyoruz.

Git ve GitHub Nedir?

GitHub’dan bahsetmeye başlamadan önce Git ve GitHub arasındaki farkı yani Hub kelimesinin getirdiği değişiklikleri anlamak gerekiyor. GitHub’ın kalbi olarak da nitelendirebileceğimiz Git, aslında bir versiyon kontrol sistemi görevi görüyor. Linux’un mucidi Linus Torvalds tarafından geliştirilen bu sistem birden çok yazılımcının çalıştığı detaylı projelerin takibini yapmak amacıyla kullanılıyor. Bu sistem geliştiricilerin bir proje üzerinde yaptığı güncellemeleri takip etmeye yarıyor, projede yapılan tüm değişiklikleri takip eden bu sistem sayesinde değiştirilen ya da silinen kodları takip etmek ve eski haline getirmek mümkün oluyor. Bu sayede küçük bir yanlışın saatlerce çözüm aramanıza neden olduğu durumlara Git ile geçit verilmiyor. Yazılımcıların en yaygın olarak kullandığı sistemlerden bir tanesi olan Git, GitHub ile birleştiğinde ise işler oldukça farklı bir hal alıyor.

Bir versiyon kontrol sistemi olan Git, Hub ekini alarak GitHub olduğunda ise işler oldukça değişiyor. GitHub, yazılımcılar arasında Git sistemine ruh kazandıran geliştiricilerin sosyal medya platformu olarak da değerlendiriliyor. Geliştiricilere özel bir Facebook gibi çalışan GitHub, birbirlerinin geliştirdiği projeleri incelemeye ve yeni kişilerle tanışarak sosyalleşmeye yarıyor. Bu sayede yeni yazılımınız için binlerce depo üzerinden kaynak bulabileceğiniz platformda yeni kişilerle tanışarak bağlantılarınızı arttırmak da mümkün oluyor. Özellikle büyük şirketlerin yazılım departmanında çalışan geliştiricilerin tercih ettiği bu sistem günümüzde oldukça yaygın olarak tercih edilse de hala kullanmayan kişiler de yok değil. Umuyoruz ki hala Git ve GitHub’u keşfetmeyen kişiler bu yazımızdan sonra eğer öğrencilerse bir Student Developer Pack alarak hemen kullanmaya başlayacaklardır.

GitHub Student Developer Pack

GitHub Student Developer Pack Nedir?

Git’in ve GitHub’un ne olduğundan, nasıl çalıştığından ve avantajlarından bahsettikten sonra sıradaki konuğumuz GitHub Student Developer Pack. Student Developer Pack, adından da anlaşılacağı üzere yalnızca öğrenciler için sunulmuş destekleyici bir paket niteliği taşıyor. Genç yazılımcıların herhangi bir ödeme yapmadan bazı avantajlardan yararlanmasını sağlayan bu sistem içerisinde herhangi bir ödeme yapmadan kullanabileceğiniz 100’den fazla hizmeti barındırıyor.

Aralarında Unity, NameCheap, DigitalOcean ve JetBrains gibi büyük firmaların hizmetlerinin de yer aldığı bu paket genç yazılımcılara destek olması amacıyla her yıl yenileniyor. GitHub’un sürekli olarak farklı firmalarla çalışarak yenilediği bu hizmeti cazip teklifler sunuyor. Eğer bir öğrenciyseniz GitHub Student Developer Pack ile ücretsiz SSL sertifikası, alan adı ya da kredi almak mümkün oluyor.

GitHub Student Developer Pack sahibi olmak isteyen öğrencilerin tek yapması gereken ise .edu ya da .edu.tr uzantılı e-posta adresleri ile sisteme kayıt olmaları oluyor. Yalnızca öğrencilere özel sunulan bir hizmet olması nedeniyle özel e-posta adresi ile alınabilen paket için üniversite öğrencisi olmak ise şart. Eğer edu uzantılı bir e-posta adresiniz var ise hemen GitHub üzerinden Student Developer Pack hediyenizi alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Hala GitHub’un nimetlerini keşfetmediyseniz zararın neresinden dönerseniz kardır atasözü ile yazımızı noktalıyorum.

Link: https://education.github.com/pack

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu