Mobil

Tüm Telefonlarda Adım Adım VoLTE Kapatma Nasıl Yapılır

Mobil bağlantı teknolojileri 10 yıllık süreçte kullanılmak üzerine tasarlanıyor ve her 10 yılın sonunda ülkeler çok daha gelişmiş yeni bağlantı standartlarına geçiş yapıyor. Dünyada 4G, ülkemizde ise 4,5G ismi ile tanıtılan en yeni bağlantı teknolojisi ise önümüzdeki yıllarda yerini 5G’ye bırakacak gibi görünüyor. Ancak uzun süredir kullandığımız 4G teknolojisinin de bize oldukça fazla getirisi bulunuyor. 3G ve hatta 2G dönemine bakıldığında sadece arama yapmaktan ve çok düşük hızda internete bağlanmaktan başka pek bir işlevi olmayan bağlı standartları günümüzde yerini 100 kata kadar daha hızlı bağlantı protokollerini bırakıyor. Yalnızca internet hızlarında ve bağlantı kalitesinde gelişim göstermekle kalmayan 4G bağlantı standardı aynı zamanda VoLTE teknolojisini de beraberinde getiriyor. Uzun yıllardır hayatımızda olan ancak pek çok kişi tarafından hala keşfedilmeyen VoLTE nedir, VoLTE kapatma nasıl yapılır açıklıyoruz.

Apple tarafında iPhone 6 ve sonraki cihazlarda desteklenmeye başlanan VoLTE teknolojisi için aslında 4G’nin gelmesi ile birlikte her şey hazırdı. Bu konuda atılım yapan operatörler 4G’li cihazlarda VoLTE özelliğinin kullanılmasına izin vererek kullanıcıların çok daha iyi bağlantı kalitesi ile görüşme yapmasına olanak sağladı. Android tarafında uzun süredir bulunan bu özellik günümüz akıllı telefonlarında da günden güne daha da yaygınlaşarak hala kullanılmaya devam ediyor. Çok sık telefon görüşmesi yapanlar, bağlantı problemlerinden ve ses kalitesinden şikâyet edenlerin mutlaka kullanması gereken VoLTE teknolojisinin sağladığı avantajlar ise oldukça etkileyici.

Volte Kapatma

VoLTE Nedir ?

4,5G bağlantı standardının ülkemizde kullanılmaya başlanması ile kullanıcılara sunulan VoLTE teknolojisi telefon görüşmelerinde daha iyi deneyim almanızı sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bağlantı sürelerini kısaltan ve daha iyi ses deneyimi sağlayan bu özelliğin sık telefon görüşmesi yapanlar tarafından mutlaka tercih edilmesi gerekiyor. VoLTE’nin aktif olduğu cihazlarda ses ve veri alışverişi aynı anda sağlanarak telefon görüşmeleri esnasında internete bağlanmanız da mümkün hale geliyor.

Varsayılan olarak aktif olmayan özelliği kullanmak isteyen kişilerin uygun cihazlara sahip olması ve operatöre talep göndermesi gerekiyor. Birkaç yıl önceye kadar operatörlerde VoLTE özelliği için sunulan cihaz desteği kısıtlı sayıdayken bugün bakıldığında ise onlarca hatta yüzlerce cihazın desteklendiğini görmek mümkün oluyor. Eğer telefonunuzda VoLTE özelliği olmasına rağmen operatör tarafından desteklenmeyen bir cihaza sahipseniz hattınızı onaylı cihazlardan birisine göndererek bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Operatörünüzden onay mesajı geldikten hemen sonra hattınıza tanımlanan VoLTE özelliği ile birlikte tüm cihazlarda bu teknolojinin keyfini sürebiliyorsunuz.

Volte Kapatma

VoLTE Kapatma

VoLTE kapatma işlemini operatör ve cihaz tarafında ayrı ayrı olmak üzere iki farklı yolla gerçekleştirebiliyorsunuz. Telefon üzerinden yapılan işlemlerde takip etmeniz gereken yol farklılık gösterebilse de birçok cihazda benzer işlemler söz konusu oluyor. Operatör tarafında bu özelliği iptal etmek isteyenlerin ise kendi servis sağlayıcılarına uygun kodu kullanmaları gerekiyor. Bu özelliği daha sonra kullanmak isteyebilecek kişilerin VoLTE özelliğini telefonlarından kapatmalarının daha doğru olduğunu da belirtelim.

Genel olarak kapatma şu şekildedir: Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar > “VoLTE kapalı”

Android Telefonlarda: Android kullanıcılarının VoLTE özelliğini iptal etmeleri için Ayarlar, Arama Ayarları, Giden Sesli Arama, VoLTE seçeneğini kaldırmaları gerekiyor.

iOS Telefonlarda: iOS kullanıcılarının VoLTE özelliğini iptal etmeleri için Ayarlar, Hücresel, Seçenekler, LTE’yi etkinleştir seçeneğini kaldırmaları gerekiyor.

  • Türk Telekom VoLTE Kapatma: Türk Telekom kullanıcılarının VoLTE hizmetini iptal etmeleri için IPTAL VoLTE yazarak 5555’e SMS göndermeleri gerekiyor.
  • Vodafone VoLTE Kapatma: Vodafone kullanıcılarının en yeni yazılım ile otomatik gelen VoLTE hizmetini iptal etmeleri için müşteri hizmetlerini aramaları gerekiyor.
  • Turkcell VoLTE Kapatma: Turkcell kullanıcılarının VoLTE hizmetini iptal etmeleri için IPTAL HDSES yazarak 2200’a SMS göndermeleri gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu