Mobil

Telefonun Isınma Sorunları Zararları Nelerdir ve Çözümü Nedir

Son yıllarda hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar, hayatımızı kolaylaştırıcı birçok güzel özelliği de beraberinde getirmektedir. Sevdiklerimizle iletişim kurmamıza yardımcı olmasının yanı sıra boş vakitlerimizde keyifli vakit geçirmemize de imkân sağlamaktadır. Telefonumuzla çok vakit geçirdiğimiz için ısınma sorunları meydana geliyor, Telefonun Isınma Sorunları neden olur ve nasıl çözülür buna değineceğiz.

Boş vakitlerimizi sosyal medyada gezinerek, internet sitelerinde dolaşarak, video/film izleyerek, oyun oynayarak geçirmemize sağlamaktadır. Bu kadar fazla hizmeti sunması, gün içerisinde sürekli olarak kullanmamıza sebep olmaktadır. Bu kullanım bazı zamanlarda çok uzun saatler boyunca sürmektedir. Bu kadar yoğun bir kullanım da beraberinde bazı aksaklıklara yol açmaktadır.

Telefonun Isınma Sorunları :Oyun oynamak

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının kullanımlarını olumsuz etkileyen aksaklıklar konusunda oldukça şikâyetçi oldukları gözlemlenmektedir. Bu şikâyetlerin başında telefonun aşırı ısınması gelmektedir. Bu ısınmaların bazıları telefonun teknik donanımından kaynaklansa da birçoğu kullanıcıların kullanım şeklinden kaynaklanmaktadır. Kullanıcı kaynaklı olan ısınmaların sebeplerini adım adım inceleyelim.

Akıllı cep telefonlarının aşırı ısınma sebepleri arasında belki de birinci sırada yüksek grafik özelliklerine sahip oyunları oynamak gelmektedir. Her telefonun desteklediği bir grafik özelliği bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar telefonlarını zorlayacak grafik özelliklerine sahip oyunları oynamak istemektedir. Bu tarz oyunlar telefonun işlemcisinin, bataryasının ısınmasına sebep olmaktadır. Kullanıcılar oyunun çözünürlük kalitesini düşürerek, herhangi bir sorun yaşamadan oyunu oynayabileceklerini düşünseler bile kullanım süresine arttıkça o düşük çözünürlük kalitesi bile cep telefonlarını zorlamakta ve ısınmasına sebep olabilmektedir.

Telefonun Isınma Sorunları :Hatalı Şarj Etmek

Cep telefonları şarj edilirken, şarj cihazının içerisinde bulunan donanım gereği %100 doluluk oranına ulaştığında otomatik olarak elektrik iletimi durdurulmaktadır. Bazı şarj cihazları, bu teknik donanıma sahip olmadığından dolayı sürekli olarak elektrik iletimine devam etmektedir. Böyle bir durumda %100 doluluk oranına ulaşan cep telefonu sürekli olarak elektrik almakta ve buna bağlı olarak ısınmaktadır.

Telefonun Isınma Sorunları nın önüne geçmek için Şarj edilen cep telefonu için en uygun yöntem, belli aralıklarla şarj durumunu kontrol etmek ve %100 doluluk oranına ulaştığında şarj aletini cep telefonundan çıkartmaktır. Aksi bir davranışta bulunmak, telefonunuzun pil ömrünü azaltabileceği gibi, uzun vadede de cihazınızın zarar görmesine sebep olabilecektir.

Telefonun Isınma

Aynı Anda Birçok İşlem Yapmak

Akıllı cep telefonları, birçok işlemimizi aynı anda kolaylıkla yapabildiğimiz için çok değerlidir. Fakat aynı anda birçok işlemin aktif olarak çalışması telefonunuzun işlemcisinin yorulmasına ve hata vermesine sebep olabilmektedir. Bu durum teknik özellikleri bakımından yeni nesil cep telefonlarını zorlamasa da biraz daha eski işlemcilere sahip olan cihazlarda gözlemlenmektedir.

Kullanıcılar bir uygulamada veya oyunda vakit geçirirken, başka bir uygulamadan gelen bildirim üzerine oraya geçiş yaptığında, diğer uygulama arka planda çalışmaya devam etmektedir. Bu durum işlemcinin yorulmasına sebep olmaktadır. Bu şekilde birkaç uygulama veya oyunun arka planda çalışması cep telefonlarımızın ısınmasına sebep olmaktadır.

Aynı durum download işlemi esnasında da geçerlidir. Bir uygulamayı, oyunu, video vs. indirme işlemini gerçekleştirirken, bir başka indirme işlemini daha başlatmanız cep telefonununuz ısınmasına sebep olmaktadır.

Telefonun Isınma Sorunları

Telefonu Uzun Süre Kullanmak

Çoğu teknolojik cihaz uzun süreli kullanımlarda ısınma soruyla karşılaşmaktadır. Yeni nesil telefonlarda kullanılan işlemciler her geçen gün gelişse de uzun süreli kullanım nedeniyle şiddeti değişkenlik gösterse de ısınmaktadır.

Cihazlar uzun kullanımları esnasında çok fazla enerji harcadığı, çok fazla işlem gerçekleştirdiği için doğal olarak ısınabilmektedir. Bu sorun minimum düzeye indirilmeye çalışılsa da henüz tam anlamıyla çözülebilmiş değildir.

Kullanıcılar kullanım süresi ön planda olmak üzere birçok sebepten dolayı cihazlarının ısınma sorunlarıyla bir süre daha karşı karşıya kalacaktır. Cihazlarının ısınma sorununu minimum düzeye indirgemek isteyen kullanıcılar ise yukarıda belirtilen ısınma sebeplerini uygulamaktan kaçınmalıdır.

Telefon Isınması Garantiye Girer Mi

Akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu ısınma problemleri yaşamaktadır. Telefonun Isınma Sorunları için bir çok marka halen bu sorunu çözmeye çalışmaktalar. Bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarında işlemcisi olduğu için ısınırlar. Kullanım sıklığınız arttıkça daha çok ısınacaktır, oyun oynarken ısınma sorunu kaçınılmazdır.

Telefonun ısınmasını engellemek için şarj dayken kullanmayın çünkü telefonun bir yandan şarj olması ve diğer yandan da işlemciyi zorlaması oldukça fazla ısınmasına neden olur ve bu sürekli devam ederse kalıcı hasarlara sebep olur.

Telefonunuzun tamamen saran bir kılıfınız varsa ısınmaya buda sebep olabilir, oyun oynarken telefon kılıfınızı çıkarın.

Telefonuzda aynı anda birden fazla uygulama / oyun çalıştırmamaya dikkat edin.

Telefonunuzun Arka planda çalışan uygulamalarını kapatın.

Telefonunuzun ısınma sorunu eğer kronik değilse garanti kapsamına girmez, telefonunuza kasko yaptırdıysanız ısınma sorunun çözümü için gönderebilirsiniz ancak genellikle bazı telefonlarda ısınma sorunu mevcut ne yaparsanız yapın ısınmaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu