Mobil

ikinci el cep telefonu ve tabletlerde Garantili Satış Dönemi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Düzenlemenin önemine dikkat çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından; piyasadaki ikinci el cep telefonu ve tabletlerin, son aşamaya gelen yeni düzenleme ile belirli bir standartlarda yenilenerek, sertifikalı ve garantili olarak yeniden satışa sunulacağı bildirildi. Garantili Satış yapılacak telefonların listesi yakında açıklanacak.

Telefonların piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonları ve tabletler, yenileme merkezlerinde, Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği standartlara veya Bakanlık tarafından belirlenen düzenlemeye göre yenilenecektir. Kullanılmış olan cihazlar yenilendikten sonra, sertifikalandırılarak ve ambalajlandırılarak ‘yenilenmiş ürün’ şeklinde yeniden satışı sunulacaktır.

ikinci el cep telefonu Ambalajı üzerinde “yenilenmiş ürün” ibaresi yer alacak

Yenilenmiş ürün ifadesi ve yenilenme merkezi verilerine, ürünün ambalajında, varsa ilan ve reklamlarında, etiketinde yer verilmesi şart koşulacak. Ek olarak cihazı yenileme sürecinde, değiştirilen ya da onarılan bütün teknik parçaların üretici onaylı olmasına, ya da üretici firmanın yetkilendirdiği üretici onaylı olmasına dikkat edilerek; bu şekilde olan yenilenmiş cihaz ambalajlarında “Üretici onaylı parçalar kullanılarak yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilecek.

ikinci el cep telefonu

Yenilenen ürününlerde Garantili Satış zorunlu olacak

Yenilenen ikinci el cep telefonu , “yenilenmiş ürün garantisi” ile satılacaktır. Yenilenmiş ürün garantisi taahhüdünü yenileme merkezi hazırlayacak. Yetkili satıcı ise yenilenmiş ürün garantisinin tüketiciye teslimi ve teslim ediğine dair ispat yükü ile sorumlu olacak.

Yenilenen ürünler Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla birlikte verilecek

Yazılı şekilde ya da kalıcı veri saklayıcısıyla teslim edilebilecek olan yenilenen ürünün Türkçe tanıtım ve kullanma kılavuzunun hazırlanma görevi yenileme merkezine ait olacak. Yetkili satıcı ise tüketiciye teslimi ve teslim edildiğine dair ispat yükü ile sorumlu olacak.

Garantili Satış

ikinci el cep telefonu Yenileme yetkisi belgesinin 5 yıl geçerlilik süresi olacak

Yenileme merkezlerinin kuruluş, başvuru ve izinleri ile yenileme yetki belgesi verilmesindeki şartlar “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelikte belirtildi. Yenileme merkezleri Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan “yenileme yetki belgesi” alacak. Yenileme yetki belgesi alınması için “Bakanlıkça veya Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen düzenleme veya standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik hizmet belgesine sahip olma” şartı aranacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu