Yapay zeka

Samsung’un Akıllı Asistanı Bixby Nedir Nasıl Kullanılır ?

Android cephesinde akıllı telefon üreticileri pazardaki konumunu koruyabilmek için her geçen gün yeni bir özellik ile kullanıcıların karşısına çıkmak durumunda kalıyor. Bulundukları konuma gelebilmek içim yıllarca emek veren üreticiler, bundan sonra da daha fazlasını istemekte kararlı. Başarıyı korumanın yolu ise gelişen teknolojiye ayak uydurmaktan ve kullanıcılara yeni hizmetler sunmaktan geçiyor. Güney Koreli Samsung’un kullanıcılara sunduğu yeni teknolokilerden bir tanesi de akıllı asistan oluyor. Samsung Galaxy S8 ailesi ile tanıtılan ve Google Asistan, Siri gibi hizmetlere rakip olması hedeflenen Bixby, telefondaki işlemlerini çok daha hızlı yapmayı hedefliyor. Bu özellik hakkında bilgi sahibi olmayan bazı kişiler ise telefonunun sol tarafında yer alan tuşun ne işe yardığını merak ediyor. Bu yazımızda Samsung’un akıllı asistanı Bixby nedir, nasıl kullanılır sorularına cevap arıyoruz.

Siri ve Google Asistan Gibi Çalışıyor

Pek çok akıllı telefon üreticisinin ilham aldığı teknoloji devi Apple, akıllı asistan konusunda da Android cihazlara önderlik etmeye devam ediyor. Apple’ın akıllı asistanı Siri ile başlayan furya günümüzde Amazon Alexa, Microsoft Cortana gibi rakiplerin de yarışa dahil olması ile devam ediyor. Kullanıcıların gündelik hayatta işlerini kolaylaştırmayı hedefleyen akıllı asistanlar yurtdışında yaygın olarak kullanılsa da özellikle Türkçe olarak pek sağlıklı çalışmıyorlar. Bu da akıllı asistanların ülkemizde yaygınlaşmasının önünü kesen en önemli etkenlerden bir tanesi oluyor. Akıllı asistanlar efektif kullanıldığında onlarca kaydırma hareketi ile yapabileceğiniz işlemleri sadece bir cümle ile yapmanıza olanak sağlıyor.

Bixby Nedir

Peki Bixby Nedir ?

Samsung’un akıllı asistanı Bixby’den söz edildiğinde akıllara gelen ilk soru Bixby nedir oluyor. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Bixby için en kısa tanımı ile Samsung’un akıllı asistanı demek mümkün. Google, Amazon, Apple ve Microsoft gibi büyük markaların yarıştı sektörde Samsung’da treni kaçırmak istememiş olacak ki fazla geç olmadan yer almış gibi görünüyor.

Samsung akıllı telefonlarda yer alan akıllı asistan Bixby, sadece sizin sorularınıza cevap aramakla kalmıyor aynı zamanda uygulamaları sesli kontrol etmenize de imkân sağlıyor. Bu sayede akıllı asistanı kullanımında “alarmı saat 6’ya kur” demekten öteye gidebiliyor, uygulamaları da yönetebiliyorsunuz. Akıllı asistanı kullanabilmek için Samsung Galaxy S8 ya da daha yeni bir cihaza sahip olmanız gerekirken henüz Türkçe dil desteği kullanıcıları sunulmuyor.

Bixby Nedir Nasıl Kullanılır ?

Bixby nedir cevabını verdikten sonra sıradaki konumuz ise kullanıcılar tarafından çok merak edilen Bixby nasıl kullanılır sorusu oluyor. Bu sorunun aslında cevabı oldukça basit çünkü akıllı asistanı kullanmak için telefonunuzun yan tarafında yer alan tuşa basmanız yeterli birçok durumda yeterli oluyor. Eğer ellerinizi kullanmak istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey ise telefonunuza Bixby diyerek seslenmek. Bunun ardından yalnızca ilk defaya mahsus yapmanız gereken son bir adım Bixby ile Samsung hesabınızı eşleştirmek oluyor. Bu senkronizasyon işleminin Bixby’nin sizi daha iyi tanıması ve daha doğru sonuçlar sunabilmesi için oldukça önemli olduğunu hatırlatalım.

Bixby Nasıl Kaldırılır ?

Bixby’nin Türkçe dil desteği ile gelmemesi nedeniyle pek çok kişi bu özellikten faydalanamıyor ve akıllı asistanı telefonlarından kaldırmak istiyor. Bu seçeneği devre dışı bırakmak isteyen kullanıcıların yapması gerekenler ise şu şekilde;

  1. Ana sayfada ekranı sağa kaydırın ve Bixby Home sayfasını açın.
  2. Açılan ekranda ayarlar ikonuna tıklayın ve Bixby tuşu seçeneğini devre dışı bırakın.
  3. Ardından Bixby’nin sizi dinlemesini istemiyorsanız sağ üstte yer alan seçenekler ikonuna tıklayarak Ayarlar seçeneğine dokunun.
  4. Bu ekrandan Bixby Voice seçeneğini devre dışı bırakarak akıllı asistanın sizi dinlemesini engelleyin.

İlerleyen günlerde Bixby ayarlarınızı tekrar eski haline getirmek isteyen kullanıcıların aynı adımları uygulayarak seçenekleri aktifleştirmesi yeterli oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu