Yapay zeka

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları, Türkiyenin AI Teknolojileri

Yapay zeka nedir? sorusuna verilebilecek en net yanıt; makine ve öğrenme algoritmalarını inceleyen bir bilim dalıdır, şeklinde olabilir. Bu alanda çalışanların oluşturduğu meslek koluna ise yapay zeka mühendisliği adı verilmektedir. Henüz dünya üzerinde yapılan çalışmalar tazeliğini korurken ülkemiz de yapay zeka çalışmaları ile dünyanın dikkatini üzerine çekmeye başlamıştır.Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları geliştirmeleri giderek hızlanıyor.

Türkiye’de yapay zeka uygulamaları gün geçtikçe ilerleme göstermektedir. Özellikle son birkaç yıldır bu alanda başarılı gençler yetiştirmek için açılan bölümler Türkiye’de yapay zeka örnekleri açısından yüzümüzü gülümseten sonuçları bizlere sunmaktadır. Çok fazla mezunu olmasa bile bölümden mezun olanların meslek açısından önlerinin gayet açık olduğunu söylemek mümkündür. Gelin, hep birlikte Türkiye’de yapay zeka yatırımları ve yaşanan gelişmeleri inceleyelim. Böylece ülkemizin alandaki durumunu değerlendirebiliriz.

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları Ne Durumda?

Türkiye’de yapay zeka mühendisliği bölümü henüz 2 vakıf, 1 devlet üniversitesiyle gelecek nesillere gençleri hazırlasa bile teknoloji şirketlerinin büyük atılımlar yaptığı aşikar. Yapılan çalışmalar şuan için pilot yani denemeler şeklinde ilerlemektedir. Ancak yapılan bu pilot çalışmalar ileriki senelerde Türkiye’yi dünya ülkeleri arasında öne çıkarmaya imkan sağlayacaktır. Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları giderek önem kazanan bir sektör haline gelmektedir.

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları İnsan hayatını kolaylaştıracak

Yayınlanan Microsoft raporuna göre Türkiye’de hizmet veren şirketlerin %35’i yapay zeka uygulamaları açısından çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Özellikle bu çalışmalarda ülkemizde hedef belirlenen detay insan merkezciliktir. Yani yapılan her çalışma pilot olsa dahi insanı temel alan ve onun hayatını kolaylaştırıcı niteliğe sahiptir. Üstelik ülkemizde artık birçok şirket kendi alanlarında çalışmalarını sürdürürken yapay zekadan yararlanmaya çalışarak müşterilerine daha yüksek performans sunmayı hedef bilmektedir.

Türkiye’de Yapay Zeka Şirketleri ve Geliştirdikleri Uygulamalar

Türkiye yapay zeka yatırımları açısından gelişme göstermeye devam etmektedir. Bu alanda ülkemizde çalışan şirketler ve geliştirilen uygulamalar değerlendirildiğinde 5 farklı seçenekle karşılaşıyoruz. Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları yatırım açısından potansiyel olarak güçlü bir yapıdadır.

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları : Udentify Yapay Zeka Girişimi

Şirketinize gelen müşterilerin gösterdikleri davranışları önce inceleyip sonrasında başarılı analizler ile size sınan yapay zeka girişimi Udentify olarak karşımıza çıkıyor. Türk girişimler arasındaki Udentify, Can Dörtkardeşler’in başarılı çalışmalarıyla kendisini geliştirmeye devam ediyor. Tüm insan profilini anlayan ve bunu cihazlara aktararak onlara öğreten muhteşem bir girişim örneğidir.

Monument Yapay Zeka Uygulaması

Türkiye’de yapay zeka geliştirme uygulamaları arasına Monument’i de ekleyebiliriz. Şirket deep learning teknolojisini merkeze alarak çalışmalarını sürdürüyor. Fotoğrafları belirli özelliklerine göre gruplama, yüz tanıma gibi birçok özelliği sunuyor. Ercan Erciyes ismindeki Türk yapay zeka geliştiricisi yeteneğini tüm dünyaya göstermiş durumda.

Dahi.ai / Yapaytech Yapay Zeka Uygulaması

Türkiye’de yapay zeka ile uğraşan şirketler arasında Dahi.ai var. Daha çok sohbet paltformları üzerine odaklanarak çalışmalarını yürüten şirket Yapaytech uygulamasını geliştirmiş. Eğer herhangi bir teknik bilgiye sahip değilseniz bile bu uygulamayla kendi platformunuzu kolayca oluşturabiliyorsunuz. Barış Ak yöneticiliğindeki Türk proje adından sıkça söz ettiriyor.

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları

Veslabs şirketinin öncülüğünde geliştirilen Jetlink uygulaması yine sohbet alanında hizmet vermektedir. Bir sohbet botu sayesinde şirketler müşterilerinin taleplerine anında dönüş sağlayabiliyorlar. Böylece şirketlerin aldığı geri dönüşler genelde olumlu yönde oluyor. Kaan Tezgel ile Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları başarılı adımlar atmaya devam ediyor.

Paym.es Yapay Zeka Uygulaması

Türkiyede Yapay Zeka Uygulamaları içerisine Paym.es de dahil edilebilir. Son zamanların en dikkat çeken alışveriş yöntemi e-ticaret. İşte geliştirilen bu uygulama da tüketicilere güvenilir bir alışveriş yapma seçeneği sunuyor. Hasan Jabborov ile ilerleyen uygulama müşteri odaklı çalışıyor. Böylece artık tüketiciler sıkıntıdan patlamak zorunda kaldıkları ve gereksiz gördükleri formları alışveriş yapmadan önce doldurmak zorunda kalmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu