Giyilebilir teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Nedir ve Giyilebilir Ürünler Nelerdir ?

Giyilebilir teknoloji, teknoloji sanayisinin bünyesinde en hızlı gelişim gösteren kategori arasında yer almaktadır. Gelişmiş spor aletleri ve akıllı saatlerden, fitness cihazlarına yönelik takip işlevlerinden sanal ve artırılmış gerçeklikle ilgili cihazlara kadar her alanda kullanılmaktadır. Peki tam olarak Giyilebilir Teknoloji Nedir ?

Giyilebilir Teknoloji Nedir ?

Giyilebilir teknoloji adı verilen cihazlar, vücut hareketlerine yönelik olarak takip imkanı sunan akıllı sensörler ile donatılmıştır. Genel olarak bu ürünler, akıllı cihazlar ile senkronize edilmesi açısından mobil internet bağlantısı, Wi-Fi ve bluetooth gibi aracı bağlantılar kullanır. Bireylerin daha sağlıklı ve formda olmak, kilo vermek, hayatını düzene sokmak ve zihinsel ve fiziksel faaliyetlerini daha dikkatli izlemek gibi hedefler ile kullandığı bu cihazlar son derece yardımcı olmaktadır. Bireylerin her an yanlarında kolaylıkla taşıyabileceği giyilebilir teknoloji ürünleri; sağlık, eğitim, sosyal yaşam, güvenlik, iş, bilgi edinme ve eğlence gibi oldukça fazla alanlarda önemli kolaylıklar sağlar.

Giyilebilir Teknoloji Nedir

Giyilebilir Teknoloji Ürünlerinin Geleceği

Giyilebilir Teknoloji Nedir , Akıllı gözlükler, mücevherler, kişisel video kayıt cihazları, vücut sensörleri ve akıllı saatler giyilebilir teknoloji ürünleri kategorisinde yer almaktadır. Giyilebilir ürünler kategorisinde yer alan her bir ürün spor, sağlık, etkinlikleri izleme, yaşamı takip etme, konumu takip etme, sağlığa yönelik hizmetler ve giyilebilir web gibi hizmetlerin sağladığı kolaylıklar nedeniyle kullanılmaktadır. Giyilebilir ürünlerin gün geçtikçe daha da kompakt bir yapı haline gelmesi ve maliyetlerin düşürülmesi gelecek iş dünyasına yönelik bir takım değişiklikler yaratabilir.

Çalışanların konumları, hangi konumlara doğru yöneldikleri ve hızlarının tespit edilmesi nedeniyle giyilebilir teknoloji den faydalanabilir. GPS hizmetinin sağlamış olduğumu otomatik veri toplama yöntemi ile mobil çalışmaya dayalı yeni koşullar meydana getirebilir. Bu yöntem işverenlere çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

GPS ile işverenler gerçek zamanlı olarak bilgilere erişim sağlayabilir ve çalışanların çalışma koşullarına göz gezdirebilir. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde giyilebilir teknoloji ürünleri; kalp bilgileri, sıcaklık bilgileri, kas aktiviteleri ve vücut yağ oranlarına yönelik olarak ölçümler gerçekleştirebiliyor. Gelecekte vücut ile etkileşimde olan sensörlerin miktarları arttırılarak vücutta meydana gelen her değişikliği ölçebilecek kapasiteye ulaşılabilir. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin sağladığı diğer yararlar arasında ise vücutta meydana gelen kan şekeri değişiklikleri ve böbrekteki mineral ve vitamin miktarları gibi daha pek çok aktivite yer almaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir Teknoloji Modelleri Nelerdir?

Bireylerin hayatında kolaylık ve konfor gibi etkileri olan bazı giyilebilir teknoloji modelleri:

  • Akıllı saatler, tablet ve telefon gibi aygıtların özelliklerine oldukça basit bir erişim imkanı sunar. Örnek vermek gerekirse telefonunuz çaldığı sırada akıllı saatiniz vasıtasıyla telefonunuzu açarak görüşmenizi akıllı saat vasıtasıyla yapabilirsiniz. Bunun yanında fotoğraf, müzik ve GPS özelliklerini de kullanabilirsiniz.
  • GPS takip cihazları da giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle çocuklar ve evcil hayvanların üzerinde de taşıyabilmektedir. GPS cihazlarını kullanıcının sahip olduğu her türlü canlı ya da cansız varlığa kolayca yerleştirebilirsiniz. Saat ve sesli arama özelliği sunan GPS cihazları, içeriğinde bulunan takip mekanizması vasıtasıyla taşımakta olduğu kişinin bulunduğu konum ile ilgili detaylı bilgi verebilir. 
  • Sağlık ve fitness takip cihazları, kemere ya da bileğe takılarak kullanılabilir. Bu sayede en çok kullanılmakta olan giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer almaktadır. Uyku sırasındaki değişim, yapılan egzersizler, uyku düzeni, kalp atım hızı ve bir gün boyunca beslenmenizi ölçebilen bu giyilebilir teknoloji ürünleri adeta kişisel bir eğitmen olarak bireylere ihtiyacı olan önemi ve hayati bilgilendirmeleri sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu