Teknolojinin Gücünü Etkin Kullanan Askeri Birliklerden; ” İsrail Ordusu “

Teknolojinin gücünü etkin bir şekilde ordusuna yansıtan “İsrail” ülkemizde en çok konuşulan ülkelerden olması nedeniyle bu ülkenin ordusu ve teknolojik uçakları hakkında derlediğimiz bilgileri sizler için sunacağız. israil ordusu önemli askeri envanterlerini ve personel sayısını gösteren haberimizi sizler için hazırladık.

1-) İsrail Ordusu Personel Sayısı ve Hava Kuvvetleri

İsrail Ordusu

Personel Sayısı:

İsrail Ordusu’na kayıtlı 615.000 asker bulunmaktadır. Aktif asker sayısı 170.000 iken, 445.000 göreve hazır yedek personel bulunmaktadır. Çok acil durumlarda ise silah altına alınabilecek yaklaşık 3.000.000 nüfus bulunmaktadır

İsrail Ordusu

İsrail Ordusu Hava Kuvvetleri:

İsrail Hava Kuvvetleri, 252 saldırı uçağı, 252 savaş uçağı, 152 eğitim uçağı, 48 atak helikopteri, 95 kargo uçağı ve diğer amaçlarla kullanılan sayısı net olarak tespit edilememiş helikopter ve İHA/SİHA içerir.

Önemli Olanlara Göz Atalım:

İsrail Ordusu

F 35 tipi savaş uçağı, ordunun en yeni savaş uçaklarından.

İsrail Ordusu
IAI Super Heron

IAI Super Heron-2014 üretimi SİHA/İHA: Heron, yakıt almadan 48 saate kadar havada kalabiliyor ve düşman hakkında bilgi toplayabiliyor.Eskisine oranla (115 Beygir) daha güçlendirilen 200 beygirlik motoru ile 30.000 feet irtifaya ulaşabilen insansız hava aracı saatte 150 knot (277km/h) hıza çıkabiliyor.

(Görselleri olan ancak telif hakkı bulunan, IAI Green Dragon (2018) IAI ROTEM L (2017) tipi SİHA/İHA’ların yalnızca ismini vermekle yetinebiliyoruz.)

İsrail Ordusu
Elbit Hermes 900

Elbit Hermes 900, Elbit Systems tarafından üretilen İsrail yapımı bir insansız hava aracıdır. Hermes 450 üzerinden geliştirilmiş olup birincil olarak keşif, gözetim ve haberleşme rolleri ile 30 saatin üzerinde dayanıklılığa sahiptir. israil ordusu kullanmaktadır.

İsrail Hava Kuvvetleri, 1990’ların sonundan itibaren İHA/SİHA üzerine çalışmalarını yoğunlaştırarak, düşük maliyetle ve yüksek verimle operasyonlar gerçekleştirmeyi amaçlayan bir proje izliyor.

Günümüzde, birçok devlet, hatta bazı örgütler bile bu konunun farkında ve planlarını bu duruma yönelttiler.

İsrail Ordusu
IAI Harop/Harpy

IAI Harop/Harpy tipi araç. Bu araç aynı zamanda Hindistan Ordusu’nun da önemli envanterlerinden birisi olarak sayılır.

İsrail Ordusu

Bell Boeing V22 Osprey tipi askeri kargo uçağı, 2007 ABD üretimi bir uçaktır. İsteğe bağlı ağır makineli tüfek ile silahlandırılabilir.

İsrail Ordusu
AH-64 Apache

1986 ABD üretimi, AH-64 Apache tipi saldırı helikopteri, ordu için oldukça önemlidir. Zira hava kuvvetleri içinde pek fazla savaş helikopteri bulunmamaktadır. Eurocopter tipinin yeterliliği ise tartışılmaktadır.

İsrail Ordusu
IAI Kfir

IAI Kfir 1976 yılında Ekvator, Kolombiya, Sri Lanka, İsrail ve ABD ortak üretimi savaş uçağıdır.

f-15

Ordunun ehemmiyetli hava envanterlerinden birisi de, F 15 tipi savaş uçaklarıdır. Bu uçaklar bilindiği üzere ABD kaynaklıdır. Ve 1988 yapımıdır.

UH-60 Black Hawk

Pek fazla askeriye ile ilgilenmeyenlerin, ancak aksiyon filmi sevenlerin belki de tesadüfen izlediği “Kara Şahin Düştü” filminin Kara Şahin’i.. UH-60 Black Hawk tipi nakliye helikopteri. Sikorsky ismini de eklediğimizde, Türk toplumunda meşhurluğu iki katına çıkar. Bu araç, 1979 yılında ABD tarafından üretilmiştir. israil ordusu kullanmaktadır.

f-16

F15’i vermişken ünlü F 16 tipi savaş uçağını paylaşmadan olmaz. 1978 üretimi uçak, İsrail Ordusu’nda popülerliğini korumaktadır.

IAI Nesher

IAI Nesher 1972, İsrail üretimi savaş uçağıdır. Üretim esnasında Arjantin ve Güney Afrika ile bazı ortak çalışmalar da yürütülmüştür. israil ordusu tarafından kullanılmaktadır.

F-4 Phantom II

F-4 Phantom II tipi savaş uçakları, 1960 yılında ABD tarafından üretilerek, orduda yerini almıştır. Bu uçakların görseliyle makalemin hava kuvvetleri bölümünü sonlandırırken, burada paylaşılmayan bazı diğer araçları da ekleyelim, meraklı dostlarımıza da araştırma payı bırakmış olalım.

israil ordusu tarfından kullanılan 2016 İtalya üretimi M-346 tipi eğitim/hafif tipte savaş uçağı, UVision Hero serileri yerel üretim olması açısından önemli İHA/SİHA’lar, 2002 Fransa üretimi Eurocopter tipi hafif/orta çok amaçlı helikopterler, 1999 ABD üretimi C-130J Super Hercules tipi orta seviye askeri kargo uçağı, 1984 ABD üretimi Sikorsky SH-60 Seahawk tipi çok amaçlı helikopterler, 1970 SSCB üretimi MiG-23 tipi savaş uçağı…

Genel hatlarıyla, İsrail Ordusu’nu inceleyeceğim makalenin ilk bölümü olan, personel ve hava kuvvetleri bölümünü bitirmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda, kara kuvvetleri ile devam etmeyi amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÜNCEL BAŞLIKLAR

Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır ? Gmail ile Telefon Yedekleme

Google’ın bir hizmeti olan Gmail isimli mail servisi android işletim sistemli cihazlarda olmazsa olmaz bir servistir. İşletim sisteminin kurulumu aşamasında, birçok uygulamanın...

WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma Android – iPhone

WhatsApp, en fazla kullanılan sohbet uygulamalarından biridir. Kullanıcılara mesaj gönderme hizmeti sunmasının yanı sıra fotoğraf, video, konum ve doküman gönderme hizmeti de...

Google Chrome Etkinlik ve Arama Geçmişini Otomatik Silme

Google, dünya üzerinden en fazla kullanılan arama motorudur. Kullanıcılarına sunduğu hizmetleri sürekli olarak güncelliyor, yenilerini ekliyor olması bu derece başarılı bir arama...

Modeme Bağlı Cihazları Görme – Turktelekom – Superonline – TTNET

İnternet hızı konusunda yaşanan sıkıntılar tüm internet kullanıcılarının şikâyetçi olduğu bir konudur. Bu sıkıntıların yaşanmasındaki en önemli etken internet ağınıza bağlı olan...

En iyi Bluetooth Kulaklıklar 2020 Fiyatları ve Özellikleri

Son dönemde teknoloji şirketlerinin kullanıcıların karşısına çıkardığı ürünlerden bir tanesi de Bluetooth özellikli kablosuz kulaklıklar oluyor. Oldukça rağbet gören kablosuz kulaklıklar bu...

BİZİ TAKİP EDİN

234BeğenenlerBeğen
423TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
1,503TakipçilerTakip Et