SpaceX, Starlink projesi için 60 adet uydu Fırlatacak

SpaceX geçtiğimiz aylarda Starlink projesini duyurmuştu. Bu proje sayesinde kullanıcılar uydu üzerinden yüksek bant genişliğine sahip internete kavuşacak. Bugün Starlink projesi için 60 adet uydu fırlatılıyor. Elon Musk en geç 2027 yılında tüm dünyayı yüksek hızlı Starlink internet uyduları ile çevrelemeyi hedefliyor.

SpaceX, ilk uydularını yörüngeye göndermeye hazırlanıyor. Elon Musk en geç 2027 yılında tüm dünyayı yüksek hızlı nternet uyduları ile çevrelemeyi hedefliyor. Fakat paylaşılan bilgilere göre bu plan 2027 yılından daha önce gerçekleşebilir.

Projenin temel amacı 12 bin uydu ile dünyanın etrafını sararak tüm dünyaya uygun fiyatlı ve yüksek hızlı bir internet sağlamak. Dünyanın büyük bir çoğunluğu internet erişimine sahip olsa da, hala internet erişiminin kısıtlı ve çok pahalı olduğu bölgeler mevcut.

Starlink

SpaceX, Starlink projesi için 60 adet uydu fırlatıyor

Falcon 9 roketi ile Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki Space Launch Complex’te gerçekleştirilecek. Proje ile ilgili ikinci lansman özelliğini taşıyan bu etkinlik internet üzerinden seyredilebilecek.

Şirket Starlink projesi ile birlikte kırsal alandaki kullanıcıları hedefliyor. İnternet erişiminin pahalı ve güvenilir olmadığı yerlerde yüksek bant genişliğine sahip uydular sayesinde hızlı ve güvenilir internet sağlamayı hedefliyor.

Geçtiğimiz ay SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, Washington DC‘de yapılan 70. Uluslararası Astronomi Kongresi etkinliğinde gazetecilere projenin 2020 yılında hizmete açılması için çalışmalara devam ettiklerini açıklamıştı.

Şirket kurucusu Elon Musk, projenin sağlıklı yürütülebilmesi için en az 400 adet Starlink uydusunun yörüngede bulunması gerektiğini belirtmişti. Uyduların düzgün çalışıp çalışmadıkların kontrol etmek için veri incelemesi yapılacağı belirtiliyor.

Uydular 280 kilometre uzaklıkta konumlandırılacak. Herhangi bir aksaklık oluşmaması için uydular birkaç kez kontrol ediliyor. Şirket twitter hesabından “Herhangi bir durumda uydu bileşenlerinin tümü atmosferde yanacak şekilde hazırlandı.” açıklaması yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÜNCEL BAŞLIKLAR

Google Chrome Etkinlik ve Arama Geçmişini Otomatik Silme

Google, dünya üzerinden en fazla kullanılan arama motorudur. Kullanıcılarına sunduğu hizmetleri sürekli olarak güncelliyor, yenilerini ekliyor olması bu derece başarılı bir arama...

Modeme Bağlı Cihazları Görme – Turktelekom – Superonline – TTNET

İnternet hızı konusunda yaşanan sıkıntılar tüm internet kullanıcılarının şikâyetçi olduğu bir konudur. Bu sıkıntıların yaşanmasındaki en önemli etken internet ağınıza bağlı olan...

En iyi Bluetooth Kulaklıklar 2020 Fiyatları ve Özellikleri

Son dönemde teknoloji şirketlerinin kullanıcıların karşısına çıkardığı ürünlerden bir tanesi de Bluetooth özellikli kablosuz kulaklıklar oluyor. Oldukça rağbet gören kablosuz kulaklıklar bu...

En iyi Akıllı Saatler 2020 , Spor Yapanlar için Saatler

Akıllı telefon dünyasının doyum noktasında ulaştığı son dönemde teknoloji şirketlere giyilebilir ürünlere ağırlık vermeye devam ediyor. Tam kablosuz kulaklıklar ve akıllı saatler...

BİZİ TAKİP EDİN

234BeğenenlerBeğen
423TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
1,503TakipçilerTakip Et