Gündem

Eskişehir Yolcularına, Hızlı Tren için Sınırlama Mı Getirildi?

www.birgun.net’in yaptığı habere göre Ankara’dan Eskişehir ’e yüksek hızlı tren ile yolculuk etmek isteyenlere sınırlama getirildiği hatta doluymuş gibi gösterildiği iddiası CHP Millet millet vekili Utku Çakırözer tarafından TBMM’de gündem konusu yapıldı. Trenlerin boş olmasına rağmen Ankara’dan Eskişehir’e ulaşmak isteyenlere “Bilet yok” denildiğini anlatan Çakırözer yolcuların Eskişehir’e varmak için İstanbul bileti aldıklarını ve 30 TL fazladan ödeme yaparak bilet almak zorunda kaldıklarını belirtti.

“Maliyetin üzerinde gelir elde edilmesi kamu hizmet yükümlülüğü ile bağdaşmıyor” tespitinin Sayıştay’ın raporlarında geçtiğini anlatan CHP millet vekili, YHT hattını kullanmak isteyen Eskişehirlilere sınırlama getirilerek haksızlık yapıldığını TBMM kürsüsünde dile getirdi.

Eskişehir

Ankara’dan Eskişehir ’e Ankara-İstanbul tren hattında gitmek isteyen bir yolcuya, bilet olmadığı belirtildiğini anlatan CHP’li Çakırözer sadece Ankara’dan İstanbul’a gitmek isterse boş koltukları bulabiliyor. Eskişehir’e gitmek istediğinde ise bilet bulamama sıkıntısından yolcuların mağdur olduğunu söylüyor. İptal edilen birinin yerine bilet alındığında ise bilet bulamadıkları trende boş koltuklarla karşılaşıldığını söylüyor. Bu sorun bir süredir insanların aklında olan soru işaretlerini daha çok arttırdı ve insanlar yetkililere açık bir şekilde şu soruyu soruyor. Ankara-İstanbul Hızlı Tren hattında Eskişehirlilere bilet sınırlaması mı getirildi ?. Yetkililerden bir açıklama gelmemesi iddaaları kanıtlar nitelikte.

TCDD

Sayıştay’ın kamu hizmeti yükümlülüğüne göre etik bulmadığı TCDD’nin aldığı yüzde 18’lik karda Eskişehirlilere uygulanan sınırlamanın etkisi olup olmadığını da soran Çakırözer, “Çünkü Ankara’dan Eskişehir ’e bilet bulamayan yolcu aynı trene İstanbul için bilet alabiliyor ancak 30 TL fazla ödemek zorunda kalıyor” dedi.

Sınırlama Getirilen Tek Şehir Eskişehir mi?

Çakırözer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turana hazırladığı soru önergesini ileterek şu soruları için yanıt aradı:

Yolcuların İstanbul’dan Eskişehir’e ulaşmak için, İstanbul-Eskişehir yerine Eskişehir-Ankara bileti almak zorunda kalırken yapılan bu değişiklik Eskişehirlilerdeb fazka ücret almak içinmi yapılmaktadır?

Eskişehir-Ankara, Ankara-Eskişehir arası günde kaç tren gidip gelmektedir? İstanbul-Ankara, Ankara-İstanbul arasında kaç tren gidip gelmektedir?

Bu trenlerde iller için ayrılmış bir kontenjan var mıdır? Var ise Eskişehir için ayrılan kontenjan sayısı kaçtır?

Eskişehir’deki iddiaya konu uygulamanın bir benzeri Bilecik, Sakarya illerine de uygulanmakta mıdır?”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı