Aselsan, “STOP” un ilk teslimatını başarıyla gerçekleştirdi.

Aselsan Tarafından Geliştirilen 25 mm STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi

Türkiye’nin en önemli savunma sanayii kuruluşlarından Aselsan, son birkaç yıldır fazlasıyla başarılı işlere imza atıyor. Aselsan tarafından üretilen son teknolojiyle donatılmış ürünler hem Türkiye’de kullanılıyor hem de yurt dışına gönderiliyor. Şimdi ise Aselsan, 2018 yılında çalışmalarını tamamladığı ve üretimine geçtiği yeni bir silahın, ilk teslimatını başarıyla yaptı.

Aselsan’ın ilk teslimatını yapmış olduğu yeni silah, sualtı taarruz botu ve çok amaçlı amfibi hücum gemisi projeleri kapsamında geliştirilen 25 milimetrelik uzaktan komutalı stabilize top sistemi (STOP). Bu yeni sistem, Aselsan’ın 18 ülkeye ihraç ettiği “Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri” kategorisinin en yeni üyesi. Gelişmiş teknolojilerle donatılmış olan silah, deniz güvenliğinin sağlanması konusunda aktif rol oynayacak.

Stabilize Silah Sistemleri ailesinde Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP) Sisteminin bir üst grubunda yer alan STOP, STAMP sistemi ile ortak bazlı alt birimlere sahip olup benze özellikler taşımaktadır.

STOP, stabilize edilen bir taret üzerine yerleştirilmiş olan Top, Elektro-Optik görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine, modüler yapıya sahip bir stabilize silah sistemidir.

STOP Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve atış yapılabilmesini sağlamaktadır.

aselsan
aselsan

STOP, belirlenen hareket halindeki hedefleri bile takip edebiliyor. Otomatik balistik hesaplama sistemine sahip olan silah, üzerine yerleştirilen araç hareketli bile olsa hata yapmıyor. Hedef, tüm koşullar altında STOP sayesinde vurulabiliyor. Ayrıca STOP’un uzaktan kontrol edilebiliyor olması, hava koşullarını da önemsiz bir hale getirebiliyor.

Aselsan şimdi ise, STOP‘un ilk fabrika kabul testlerini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın da katılımlarıyla gerçekleştirilen fabrika kabul testleri, diğer ülkelerin de bu silahı satın almak için sıraya girmelerini sağladı. Aselsan daha şimdiden, bu silahın ihracatı için 5 ülkeyle anlaştı.

STOP; sahil güvenlik botları, savaş gemileri ve deniz karakol botları gibi farklı araçların üzerinde kullanılacak. Türkiye, bu silahı deniz yoluyla kaçakçılığın önlenmesi, kıyı güvenliğinin sağlanması ve sabit bölgesel koruma gibi farklı amaçlarla kullanacak. Bu projeyle birlikte Aselsan, Türkiye’nin deniz gücünü biraz daha arttırmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÜNCEL BAŞLIKLAR

Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır ? Gmail ile Telefon Yedekleme

Google’ın bir hizmeti olan Gmail isimli mail servisi android işletim sistemli cihazlarda olmazsa olmaz bir servistir. İşletim sisteminin kurulumu aşamasında, birçok uygulamanın...

WhatsApp Parmak izi Kilidi Koyma Android – iPhone

WhatsApp, en fazla kullanılan sohbet uygulamalarından biridir. Kullanıcılara mesaj gönderme hizmeti sunmasının yanı sıra fotoğraf, video, konum ve doküman gönderme hizmeti de...

Google Chrome Etkinlik ve Arama Geçmişini Otomatik Silme

Google, dünya üzerinden en fazla kullanılan arama motorudur. Kullanıcılarına sunduğu hizmetleri sürekli olarak güncelliyor, yenilerini ekliyor olması bu derece başarılı bir arama...

Modeme Bağlı Cihazları Görme – Turktelekom – Superonline – TTNET

İnternet hızı konusunda yaşanan sıkıntılar tüm internet kullanıcılarının şikâyetçi olduğu bir konudur. Bu sıkıntıların yaşanmasındaki en önemli etken internet ağınıza bağlı olan...

En iyi Bluetooth Kulaklıklar 2020 Fiyatları ve Özellikleri

Son dönemde teknoloji şirketlerinin kullanıcıların karşısına çıkardığı ürünlerden bir tanesi de Bluetooth özellikli kablosuz kulaklıklar oluyor. Oldukça rağbet gören kablosuz kulaklıklar bu...

BİZİ TAKİP EDİN

234BeğenenlerBeğen
423TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
1,503TakipçilerTakip Et